HL1-P-DC24V-S-H38
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HL1-P-DC24V-S-H38
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURP SPDT 15A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
37 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC - Nom