HL1-L-AC120V-F
Part Number:
HL1-L-AC120V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 120V
Coil Current :
11.9 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
15 A
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)