HL1-HTM-DC48V-F
Part Number:
HL1-HTM-DC48V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 48V
Coil Current :
18.5 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC - Nom
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)