HJ4-L-AC220/240V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HJ4-L-AC220/240V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 240V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
6.4 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
192 VAC
Must Release Voltage :
72 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max