JTV1S-TMP-15V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
JTV1S-TMP-15V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 15V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
15VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
11.25 VDC
Must Release Voltage :
1.5 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)