JS1-B-24V-F-6K
Part Number:
JS1-B-24V-F-6K
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Coil Current :
15 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 100VDC - Max