JS1-B-12V-F-6K
Part Number:
JS1-B-12V-F-6K
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Coil Current :
30 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 100VDC - Max