HL2-L-AC120V-F
Part Number:
HL2-L-AC120V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Coil Current :
11.9 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Switching Voltage :
125VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)