HL2-L-DC100V-D-F
Part Number:
HL2-L-DC100V-D-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 100V
Coil Current :
10 mA
Coil Voltage :
100VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Diode, Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
80 VDC
Must Release Voltage :
10 VDC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)