NC2D-AC100V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
NC2D-AC100V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 100V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
10.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
100VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
80 VAC
Must Release Voltage :
10 VAC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
40 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max