JS1AF-F-18V-F
Part Number:
JS1AF-F-18V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V
Coil Current :
20 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
18VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
12.6 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
250VAC, 100VDC - Max