HC1-HTM-DC100V-F
Part Number:
HC1-HTM-DC100V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 100V
Coil Current :
11 mA
Coil Voltage :
100VDC
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
80 VDC
Must Release Voltage :
10 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max