HC1-HL-DC100V-F
Part Number:
HC1-HL-DC100V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 100V
Coil Current :
11 mA
Coil Voltage :
100VDC
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
80 VDC
Must Release Voltage :
10 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC - Max