ST2-L2-DC48V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ST2-L2-DC48V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
4.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
380VAC, 250VDC - Max