ST1-L2-DC48V
Part Number:
ST1-L2-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 48V
Coil Current :
4.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
8 A
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC - Max