ST1-L2-DC24V
Part Number:
ST1-L2-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V
Coil Current :
10 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
8 A
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC - Max