JS1AF-18V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
JS1AF-18V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
20 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
18VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
12.6 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
250VAC, 100VDC - Max