JR1AF-TMP-DC24V
Part Number:
JR1AF-TMP-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Coil Current :
22 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)