JR1AF-B-DC12V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
JR1AF-B-DC12V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
44 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
2 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max