JC2AJ-DC12V
Part Number:
JC2AJ-DC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V
Coil Current :
83.3 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Release Time :
2 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max