JC2A-DC12V-VDE
Part Number:
JC2A-DC12V-VDE
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V
Coil Current :
83.3 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC - Max