HP3-L-DC48V
Part Number:
HP3-L-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
Coil Current :
31 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
7.2 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)