HP3-DC12V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HP3-DC12V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
120 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
30 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)