HP3-DC110V
Part Number:
HP3-DC110V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Coil Current :
14.9 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
88 VDC
Must Release Voltage :
16.5 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)