HP3-AC24V
Part Number:
HP3-AC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Coil Current :
130 mA
Coil Voltage :
24VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)