HP2-TM-AC115V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HP2-TM-AC115V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
18 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
115VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
92 VAC
Must Release Voltage :
34.5 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Quick Connect - 0.205" (5.2mm)