HP2-DC12V
Part Number:
HP2-DC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Coil Current :
109 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.205" (5.2mm)