HL2-H-AC120V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HL2-H-AC120V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
10 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)