HL1-PL-AC240V
Part Number:
HL1-PL-AC240V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V
Coil Current :
5 mA
Coil Voltage :
240VAC
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
15 A
Must Operate Voltage :
192 VAC
Must Release Voltage :
72 VAC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC - Nom