HL1-HTM-DC48V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HL1-HTM-DC48V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
18.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
125VAC - Nom
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)