HG4-AC220V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HG4-AC220V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 20A 220V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
34 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
66 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)