HG3-DC48V
Part Number:
HG3-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 20A 48V
Coil Current :
33.1 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)