HG3-DC24V
Part Number:
HG3-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 20A 24V
Coil Current :
66 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)