HG2-DC110V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HG2-DC110V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 110V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
14.4 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
88 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)