HG2-AC48V
Part Number:
HG2-AC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 48V
Coil Current :
75 mA
Coil Voltage :
48VAC
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
38.4 VAC
Must Release Voltage :
14.4 VAC
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)