HG2-AC220V
Part Number:
HG2-AC220V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 220V
Coil Current :
16.4 mA
Coil Voltage :
220VAC
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
66 VAC
Operating Temperature :
-50°C ~ 40°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)