HC2K-DC24V
Part Number:
HC2K-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
Coil Current :
51.1 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 50°C
Release Time :
50 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max