HC2-HTM-DC110V
Part Number:
HC2-HTM-DC110V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 110V
Coil Current :
10 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Rating (Current) :
7 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
88 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max