HC1E-HP-DC110V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HC1E-HP-DC110V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 110V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
10 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
88 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC - Max