DSP1-L2-DC48V
Part Number:
DSP1-L2-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V
Coil Current :
6.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current) :
5 A
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max