DSP1-L-DC24V
Part Number:
DSP1-L-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
Coil Current :
6.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current) :
5 A
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max