ADQ23Q012
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ADQ23Q012
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
83.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)