G7J4ATAC24
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
G7J4ATAC24
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY
In Stock:
96
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
83 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
4PST-NO (DM) (4 Form X)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
25 A
Features :
Test Button
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
50 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
50 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)