G2RN5241M
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G2RN5241M
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Coil Current :
3.8 mA
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
192 VAC
Must Release Voltage :
72 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max