G2RN5110D
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G2RN5110D
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 110V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Coil Current :
4.8 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
77 VDC
Must Release Voltage :
16.5 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max