G2R-1A-E-DC110
Part Number:
G2R-1A-E-DC110
Description:
POWER RELAYS - LOW SIGNAL RELAY
In Stock:
50
Coil Current :
4.8 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
77 VDC
Must Release Voltage :
16.5 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max