G2R-1A-E-DC60
Part Number:
G2R-1A-E-DC60
Description:
POWER RELAYS - RELAY
Coil Current :
8.8 mA
Coil Voltage :
60VDC
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
42 VDC
Must Release Voltage :
9 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max