G8P-1ATP-DC12
Part Number:
G8P-1ATP-DC12
Description:
POWER PCB RELAY
Coil Current :
77 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
250VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)