G6RL-1A-DC48
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G6RL-1A-DC48
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
POWER RELAYS - POWER PCB RELAY
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
250VAC - Nom