G5LA-1A4-CF-DC48
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G5LA-1A4-CF-DC48
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
G5LA-1A4-CF-DC48
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
10 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 24VDC - Max